Land Rover форум

Форум на клуб "Ленд Ровър приятели - България"
Дата и час: 17 Дек 2018, 14:57

Часовете са според зоната UTC + 3 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: лов на хищник
МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 15:21 
Аватар

Смисълът в регулирането популацията на вредният дивеч е както отговаряхме навремето на учителски въпрос, заварил ни неподготвен "много голям". В случая това си е абсолютна истина, но малко от така наречените "природозащитници" си дават истинската сметка, обикновено питат "защо утрепахте пухкавата Кума Лиса, кожодерници", или "защо стреляте по красивите вълци" и да не давам ред други примери с които съм се сблъсквал. В момента в ловните сдружения, горските предприятия и други подобни ФИРМИ е такава анархия, каквато междувпрочем е в цялата ни обрулена държавица, че само и единствено ги интересуват парите. Парите и пак парите. А това че оставаме без жива природа с всеки изминал ден на никой не му прави впечатление.
Днешното безвремие е рай за всякакви крадци, мошеници и убийци, каквито без грам преувеличение са лисиците, вълците и чакалите. Естествено където ги има, но за съжаление ги има повсеместно. Много неща не харесвахме в така наречената тодорживкова България, аз също. Но като личност живяла и в онова, и в сегашно време мога да направя някаква съпоставка между двете епохи в случая на ловна тематика.
Ако на някой му е интересно ще продължа, ако не няма. Но заставам абсолютно зад тези Ловци които намират време и средства да участват в борбата с вредния дивеч, която в днешно време е напълно изоставена от държавата.

с лепкав мрак?
И онзи див копнеж
по Филипините,
по едрите звезди
над Фамагуста?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 16:00 
Аватар

Не е зле като намерите време да разкажете малко за популациите на полезния и вредния дивеч и защо трябва да се регулират от човека.
Например аз си направих труда да потърся някаква статистика за популацията на чакала. В сайта на НСИ няма, в сайта на Агенцията по горите - тоже, в сайта на НСЛР излязоха данни за извършена таксация и те гласят, че през 2010 г. са преброени 28 920 чакала, през 2011 - 30 514 и през 2012 - 32 220, за други години информация няма. Освен това ловът на чакал е разрешен целогодишно.
Т.е. официално драма няма, но когато нямаш информация е нормално да реагираш така както е реагирал Дамян. И мен ме подразниха натъркаляните трупове.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Ное 2015, 22:59 
Аватар

Michael написа:
Не е зле като намерите време да разкажете малко за популациите

..................................................................................................

И мен ме подразниха натъркаляните трупове.

Наистина несвикнал човек от големия град може да се стресира, но други имат нужда и от одобрение и подкрепа. А тук не стига, че няма държавна политика, ами няма и старото потупване по рамото. Относно популацията на чакала: Преди 1989 беше забранен за лов, освен със специално разрешение при доказани набези. Мислех, че е бил в Червената книга, но като погледнах, разбрах, че съм се заблудил. Тогава беше разпространен предимно в югоизточна България, а сега достигна и наводни цяла Северна България. Това е чума. Изключително пластичен вид. Всеяден /вкл. дини, пъпеши и грозде/. Там, където се засели, освен дребния дивеч, изчезват дори лисиците, поради факта, че биват изместени от чакала. Затова само бой!!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 09:56 
Аватар

Цитат:
Тогава беше разпространен предимно в югоизточна България, а сега достигна и наводни цяла Северна България.
Далеч не цяла северна. В нашият край, Дупнишко никога не е имало от тази гад. В момента е пълно навсякъде.........за сметка на сърничките, зайченцата, милите яребички, а така също и шарените малки грухчовци.

с лепкав мрак?
И онзи див копнеж
по Филипините,
по едрите звезди
над Фамагуста?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 10:22 

Vlad написа:
Цитат:
Тогава беше разпространен предимно в югоизточна България, а сега достигна и наводни цяла Северна България.
Далеч не цяла северна. В нашият край, Дупнишко никога не е имало от тази гад. В момента е пълно навсякъде.........за сметка на сърничките, зайченцата, милите яребички, а така също и шарените малки грухчовци.

Ами кат' ти е толкоз жал за малкте грухчовци - да беше се смилил над "мама, тате и трите лели" та да ги опазят от лошите чакали ... сигурен съм, че чакали е имало и преди да има ловци , но това не е пречело особенно и на яребичките и на сърничките, сега се оказа, че чакалите са ви виновни...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 10:50 
Аватар

Цитат:
... сигурен съм, че чакали е имало и преди да има ловци , но това не е пречело особенно и на яребичките и на сърничките, сега се оказа, че чакалите са ви виновни...
Че са много виновни спор няма, но за съжаление не са само те.

с лепкав мрак?
И онзи див копнеж
по Филипините,
по едрите звезди
над Фамагуста?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Ное 2015, 11:04 
Аватар

Излиза, че чакалът е от така наречините "опортюнисти" - всеядни видове, които бързо се приспособяват в променящата се среда, за сметка на традиционните видове, на които човешката намеса вреди и те бавно и сигурно загиват. Липсата на едър хищник който да регулира популацията също е фактор за бързото разпространение.

Нека дискусията да не се измества в посока "за" и "против" лова, а организираните ловци да споделят малко повече информация. Все пак това е тяхния раздел и могат да направят отделни теми - за чакала, за глигана и т.н..
Нормално е да има две гледни точки, а човешката намеса в природата явно води и до еволюция на едни видове отлично приспособени за променящата се среда и загиването на други, което пак връща топката в полето на човекът, който трябва да се намеси и да регулира популациите.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 3 часа