Land Rover форум

Форум на клуб "Ленд Ровър приятели - България"
Дата и час: 19 Дек 2018, 01:56

Часовете са според зоната UTC + 3 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Гуми тип A/T, M/T стават ли за зимата ?
МнениеПубликувано на: 20 Ное 2018, 17:48 

Извинявам се ако заглавието на темата звучи тъпо, но съм напълно нов член на форума и си нямам никаква представа от техника. Не съм технически грамотен по образование съм икономист. Та мисълта ми е следната Подариха ми едно джипче Land Rover Freelander I 2002 година 2.0 Тд4 112 коня и тази зима ще му е първата с мен. С летни шосейни гуми е 215/65 R16 с оригинални джанти. Искам да го обуя подобаващо за зимата, но не знам какви гуми да избера. Един приятел уж, който разбира ми каза, че този размер не е подходящ за зимата широки били трябвало да бъдат тесни и високи за зимата. Отворих книжката на джипа и там в една таблица пише размера на джантите и гумите.
215/65 R16 и 195/80 R15 тези два размера другите са голям цолаж . Предполагам че 195/80 R15 е размер за желязна джанта и съответно зимна гума. размера на джантите са 5.5jx15' ET46 5x114.3 и централен отвор 64.1.

Малко ви обърках май... както и да е Тръгнах да търся железни джанти с тези размери и не намерих никъде в Русе аз съм от РУсе. После минах през магазините за гуми предложиха ми гуми джипови нали по-високи така ги водят. само 215/65 R16 за размера, който аз искам 195/80 R15 ми предложиха А/Т гуми на Hankook RF10 от примекс ми обясниха, че ставали за Сняг и кал но в сайта им пише че е лятна гума . All-Terrain се водят. и се обърках тотално . Може ли някой да ми обясни нещата за гумите и джантите и да препоръча добър вариант. За да не оплескам работите. Благодаря предварително и се извинявам за не знанието ми . Просто искам да не закъсвам зимата при нормални условия градски евентуално и извънградски.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Гуми тип A/T, M/T стават ли за зимата ?
МнениеПубликувано на: 20 Ное 2018, 22:34 
Аватар

Здравейте и добре дошъл.
Да знаете - за сняг става единствено зимната гума и никоя друга.
За кал става калната гума
АТ гумата става за всичко по малко, сиреч за нищо не можете да разчитате напълно на нея.
Всесезонната гума не става за нищо, освен за продаване, защото, както се досещате, няма и всесезонни обувки (освен кубинките :D).

Вашият приятел ви е казал полуистина - добре е зимните гуми да са от по-тесния вариант, за да се врязват и да имат по-малко челно съпротивление, но пак зависи по какви пътища ще карате.
215/65 R16 е със същия диаметър колкото 195/80 R15. Сиреч - еднакво високи от главината. Като височина на гумата 195/80 е по-висока с приблизително 15мм и това я прави по-неподходяща за бързо шофиране (лятно).
Гуми си поръчайте по нета - с такива малки размери очаквам да е заринато.

Накратко - за зимата само зимни - с агресивна шарка и хищни ламели!!! Пък и като знам русенските зими... :lol:

И никога Britpart

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Ное 2018, 23:18 
Аватар

Който от двата размера намериш,не е проблем.
Колата е достатъчно лека,така че не е нужно да вземаш усилени.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2018, 18:41 

Благодаря ви много колеги :) бяхте ми доста полезни.
Днес я обух с чисто нови гуми DOT 2518 пресни :)
От магазин Дияна. гумите изглеждат с агресивна шарка и хищни ламели Dunlop Winter Sport 5 дано са добри.Просто питах за хубави гуми и това ми продадоха. за произход пише Made in Germany

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2018, 01:11 
Аватар

Добре изглеждат гумите, колега! Моля ви по-натам да споделите как се представят на сняг - пресен, утъпкан и в някаква форма на заледяване.
Честито и с кеф да ги търкате!

И никога Britpart

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2018, 15:02 

Първи впечатления на лигав и мокър асфалт се държат отлично. Все едно имат лепило по тях коват на място .Очквам с нетърпение снегът да ги тествам и там.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2018, 00:44 
Аватар

Martin Dimitrov написа:
Първи впечатления на лигав и мокър асфалт се държат отлично. Все едно имат лепило по тях коват на място .Очквам с нетърпение снегът да ги тествам и там.

Браво! И аз очаквам да кажете как се държат на сняг, че сефте виждам такива ламели. Имайте предвид, че зимните гуми НЕ СА правени за бързо каране в дъжд. Вашите имат само 2 надлъжни улея за отвеждане на водата, а напречните улеи не вървят един срещу друг от вътрешните към външните блокчета.
Зимната гума, която всъщност е вярно да се нарече "снежна", няма аналог точно заради ламелите. При тръгване е важна шарката на блокчетата - да захапят повече сняг. Затова шарката като цяло е фрагментирана и с малки улеи между блокчетата. При спиране главна роля играят ламелите, които се отварят и се впиват в снега. За отварянето на ламелите много важна рола играе мекотата на каучука - затова е важно зимната гума да не се кара извън сезона - за да не загуби каучука свойствата си (мекотата).
Много популярно всред некаращите джип е схващането, че зимната гума става и за кал. Това е абсолютна заблуда. При първия оборот в кал улеите й се набиват и понеже са тесни, задържат калта до състояние самата гума да не се вижда и дори да стане една голяма кръгла кална маса. Уверено мога да кажа, че с първия оборот в кал колата със зимни гуми става неуправляема.
При зимните гуми надлъжните улеи, които играят основна рола при дъжд са сведени до минимум (колкото да ги има), защото те влияят отрицателно на поведението на гумата в сняг.
Изображение
Най-добрата лятна гума за СУХ асфалт е абсолютно гладката. Тя, обаче, при дъжд губи всякакво сцепление. Затова на летните гуми е най-важно как се отвежда водата от гумата. В гумите, които се правят за болидите от Ф1 това качество се измерва в литри/секунда и нормално е около 20л/сек. Ще рече, че всяка гума може да поеме и изхвърли 20 литра вода за една секунда без да загуби сцепление с асфалта. Разбира се, при различен дъжд е различен и пробега за една секунда до натрупването на 20л - от там и скоростта. За съжаление, при обикновените автомобилни гуми това не е указано. Както се вижда на снимката - 3 широки и 2 тесни канала за дъжд и никакъв грайфер на практика.
Изображение
Калните гуми имат огромни дълбоки и широки канали, които се почистват много лесно от кал и гумата не се "пълни". Имат огромни блокчета без ламели, за да захапват добри по камъни и да са устойчиви при каране по черно.
Изображение
След всичко, което написах, сам разбирате, че това, което прави едно гума чудесна при определени условия, я прави пагубна при други и затова не е възможно да има всесезонна или AT гума, на която да може да се разчита така, както на правилната за дадените условия.

И малко екзотика - гума за пясък. Повече от ясно е, че тази за абсолютно нищо друго не става, но пък за пясък няма равна.
Изображение

И никога Britpart

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Ное 2018, 10:13 

Много ценна информация научих от вас благодаря и се радвам, че станах собственик на Land Rover.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Ное 2018, 20:47 

Да ви се похваля днес покарах Фриилендъра гумите са супер нямат грешка държат се чудесно и на киша и на утъпкан сняг и в дълбок сняг обаче точно като се прибирах пред блока нацелих едно бетоново парче скрито под снега с арматура. Разпорих предна дясна гума и така ме хвана яд. Ужас ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Ное 2018, 12:21 
Аватар

Не се коси! По-лошо е каре валета на "без коз"! Направо умопомрачава. Или дюшеш да е геле - направо ти брадясват зъбите. Като се постопи снега и се покаже - бой с варията дорде омекне и се изглади!

И никога Britpart

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 3 часа