Land Rover форум

Форум на клуб "Ленд Ровър приятели - България"
Дата и час: 17 Дек 2018, 16:20

Часовете са според зоната UTC + 3 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Източни Родопи, тракийски светилища и язовири 2018
МнениеПубликувано на: 12 Мар 2018, 15:55 
Аватар

Първи ден Пловдив - Асеновград - Комунига - Женда - яз. Боровица, разпъване на катуна и спане в района на язовира и по поречието на р. Боровица
Втори ден - продължаваме по реката да вливането й в яз . Кърджали, покрай язовира - гр. Кърджали - гр. Момчилград - с. Чуково тук търсим скалния култов комплекс над село Чуково, известен като "Лъвът". Голямата скала, прорязана от 10 скални ниши, се намира високо на скалист рид над селото. Преходът до нея е около 1 ч. по каменисти пътеки и шубраци. Мястото е мистично, вълнуващо и загадъчно. Продължаваме нашето пътешествие в района, който се слави с най-голямото изобилие на многоцветни ясписи и ахати. При повече късмет, можете да намерите ярки образци в разцветки на преливащо червено, жълто, зелено, големи отломки, покрити с халцедон, съкровища от полускъпоценни камъни, част от богатството на любимата Родопа. Търсим място за спане в района или се връщаме в Момчилград и продължаваме към Татул, без да го разглеждаме, щото ако спрем да пазарумваме някъде просто няма да има време. След Татул е яз. Нановица, където евентуално да разпънем катуна.
Трети ден - разглеждане светилищо до Татул и пак покрай яз. Нановица през селца и махали се отправяме към Крумовград (пазаруване евентуално) оттам към селцата Ковил и Джанка.
До село Ковил се намира скално-култов комплекс с мащаб няколкократно по-голям от територията на Перперикон, Белинташ и Харман кая. Разположен е на километри по билото в м. Белите камъни, между селата Ковил и Джанка. Археологията е в дълг към това необятно историческо наследство разпростиращо се през хилядолетия /XIV – XII в. пр. Хр./ и епохи / Халколит – Бронзова епоха – Желязна епоха – късна Античност/. На огромната територия са извършвани частични проучвания. Много от светилищата са унищожени или полуразрушени с ясни следи от гробници, изсичания на ложета, щерни, ниши, шарапани, очертания на стъпаловидна пирамида. Големи площи са заети от канали и ямки с ритуално предназначение или игра на природните сили. Предположенията и хипотезите са най-разнообразни. Ще разгледаме част от комплекса, разположен върху платовидното пространство.
До села Джанка има следи от древен светилищен комплекс със скални ложета и изсичания, които времето не е успяло да заличи. На около 500 м от селото започва подходът към каньона на Душан Дюшун дере - по-малък модел на Шейтана на Арда, със скални казани, въртопи, опасни отвеси и шеметни дълбини. Слизаме до реката, разхождаме се по живописните брегове, разглеждаме вулканичните причудливи скали с множество трапецовидни ниши и врязани отвори. Преходът от Джанка до Душан дере е около 2-3 км в една посока по пътеки и скални участъци, денивелация около 100 метра. Някъде в район трябва да намерим място за лагер.
Четвърти ден с. Джанка - стената на яз. Студен кладенец, веднага след нея има интересни образувания в коритото на Арда - после се отправяме към Долни Главанак, където е Кромлеха - българския Стоунхендж. Бивак в района или някъде по Арда или яз. Ивайловград след Мадажорово.
Пети ден Долни Главанак - Маджарово - Бориславци - Малко Градище - Мезек. В Мезек може да наемем къща за гости да се поизкъпем и приведем в градски вид. В селото има много винарни и къщи за гости има и две забележителности - гробницата и византийската крепост. Може да останем и два дена, за да имаме цял ден за забележителности и винени дегустации и след втората нощувка да хващаме магистралата или първокласния път от Свиленград за Пловдив и София и следва прибиране.

Това е съвсем накратко (ползвах цитати от една туристическа агенция) за да добиете някаква представа. Има много неща за гледане, ще се минава през непознати места с малки селца и градчета, за съжаление забравени от бога. Ще трябва да носим почти всичко със себе си. На място ще може да се разчита само на пакетирана храна и бутилирана вода и някоя аптека и бензиностанция в градчетата. Не е казано че това е окончателния вариант, зависи как ще сме с времето. Ще се радвам да прочетете и вие за забележителностите в района и да направите предложения.
Километрите не съм ги смятал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2018, 21:30 
Аватар

Страхотен маршрут! Ще се опитам да се впиша. Само жегите ме притесняват, но с повече късмет времето може и да е щадящо. До пещера Утробата съм ходила, доста интересно е, не е за изпускане. Има леко преходче с прилична денивелация и после е по дървена стълба, но за мен не е проблем и със сигурност не бих пропуснала привечер от Боровица да я посетя. Чакам някой да определи датите. Юни как сте?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2018, 21:55 
Аватар

Имам и още един въпрос. Основно по асфалт ли ще се кара или по коларски пътища и ако е второто, знаят ли се маршрутите за да не се лутаме?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2018, 10:46 
Аватар

Юни аз не мога, коментирахме го. На жеги трудно издържам, на комари още повече, обаче алтернативата да съм в офиса с офисния планктон никак не ми допада
Пътчетата са междуселски асвалтови, може би тук таме асвалта да си отишъл и да се тесни, а може някои участъци да станали и „черни“. Пътчетата съм ги гледал в бгмапс.
Аз лично нямам в момента ОФРМ офроуд картата на България качена на Гармина, имам европейската карта, която е доста подробна. В офроуд форума има хора, които са систематизирали точки с описания, напр. тракийски светилища, ще си кача файла, свободен е за качване, но ще е добре да има някой и с офроуд картата на навигацията. Просто в нея има чешми, извори, пътеки, забележителности. Някой от забележителностите може да ги има и в европейската карта, ще я пробваме на предварителната разходка.
Лутане няма да има, населените места ще се вкарат като точки в навигацията. Допълнително ще се носят и карти на хартия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2018, 12:12 
Аватар

Питам, защото в такъв скучай мога да използвам леката си кола, с която разхода за гориво ще ми спадне наполовина. Тя по лоши асфалтови пътища и по прилични черни е свикнала да се движи :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2018, 14:48 
Аватар

края на май или юли, това ли остава като месеци

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Мар 2018, 21:58 
Аватар

Тегаво а....................

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Мар 2018, 16:09 
Аватар

На който му се занимава с маршрута, препоръчвам туристическата карта на Източни Родопи на издателство Домино. Всъщност друг избор няма и затова цитирам името на издателството. Аз съм с предубеждения към продуктите им, защото съм намирал грешки, но специално тази карта е доста подробна и има включени турустически обекти с кратко описание към тях. Дали има грешки ще се разбере на място.
Напр. от тази карта разбрах, че ще минем покрай Шейтана на Арда (писал съм по - нагоре за него) и това е точно веднага след стената на яз. Студен кладенец. Шейтан на тур. означава дявол, природната забележителност се води Дяволски мост над Арда.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Мар 2018, 20:13 
Аватар

Ходила съм до Шейтан дере , но не съм очарована, защото има ВЕЦ и някакви бетони, май е стена.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2018, 13:15 
Аватар

Пътят минава по стената на яз. Студен кладенец, а Шейтан дере е точно под нея. Не знам кога и за какво са строени тези големи язовири, но поне са запазили дерето, че можеше да е под бетона или под водата. ВЕЦ - а изглежда е изведена отстрани, а преливника не го виждам (гледам през очите на чичо Гошо естествено). Така ли иначе ще минем оттам за Кован кая, Кромлех -а и Мезек, ще го видим какво е.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2018, 15:53 
Аватар

за кога, дайте да решим ..................

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2018, 16:27 
Аватар

rover777 написа:
аз съм за, когато кажете, само ако може да е от четвъртък до неделя или поне аз ще мога да се включа за тези дни :2 :2 :2

от 31.07 нататък........

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2018, 18:10 
Аватар

става, август почивам :beer

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2018, 15:16 
Аватар

знам :beer

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Мар 2018, 16:26 
Аватар

другите?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 3 часа