Land Rover форум

Форум на клуб "Ленд Ровър приятели - България"
Дата и час: 23 Юли 2019, 23:47

Часовете са според зоната UTC + 3 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Северозападна България 2019
МнениеПубликувано на: 23 Апр 2019, 14:04 
Аватар

Michael написа:
Надявах се да стане едно приятно и весело мероприятие, но след обичайните шеги и закачки всички си замълчахте.
Аз съм решил да осъществя пътуването, днес си направих резервация в Берковица в една къща за гости с много добри отзиви (все още има свободни стаи, има и свободни цели къщи за весели компании) и смятам първия ден да тръгнем за София, по околоМръсното до Искърското дефиле, оттам през Миланово към Вършец и Берковица. Благодаря на Пепи, че ме светна за този маршрут. Втория ден обикаляме района Чипровци - Белоградчик и обратно в Берковица. Има разни манастири, пещери, на обяд сигурно ще си спретнем нещо на открито. Третия ден се прибираме към Пловдив през Петрохан. Надявам се до тогава да спрат дъждовете и времето да позволява по - дълъг престой сред природата.
Не съм смятал километри, не знам с коя кола ще бъда, важното е че децата все още искат да пътуват с мен и че ще ни бъде приятно.

за кои дати Мишо, защото съм в София и може би ще ти правя компания, не че тези маршрути не ги пътувам често........ :D :D :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Апр 2019, 14:50 
Аватар

Датите са от 04 до 06.05.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Апр 2019, 11:51 
Аватар

Michael написа:
Датите са от 04 до 06.05.

нищо не обещавам, ще опитам да дойда, на 3-ти имам ден ден................искрено се надам да оцелеем :2 :2 :2 :2

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Май 2019, 11:03 
Аватар

Ние си направихме пътуването. Дамян успя да се присъедини към нас в последния момент, намерихме стая в същата къща за гости и си изкарахме един много интересен и приятен Гергьовден.
Посетихме три манастира - Клисурски, Лопушански и Чипровски. Влезнахме в две пещери - Венеца до Орешец и Леденика, Дамян не бяха влизали в нея. Разочаровахме се от Берковица и Чипровци, просто съвеЦката власт установена след заветната дата е разрушила тези населени места и ги е построила наново спазвайки всички прелести на зрелия соц. Грозна архитектура, тотална липса на градоустройство, всичко това добавено към икономическата изостаналост на района създава крайно тягостно настроение. В Чипровци изобщо не слезнахме от колите, в Берковица пихме по една бира на един капан (нищо друго не работеше на Центъра) и се прибрахме в къщата за гости. Самата къща за гости беше като оазис в пустинята - нова, със съвременна архитектура, с поддържан двор, чиста, подредена, модерна .... наоколо беше като в селска махала - паднали комини, олющени фасади, буренясали дворове, разкривени дограми... лошо и тъжно.
Пътищата в региона са в общо взето добро състояние. Пътят да Белоградчик се ремонтира в момента. Природата поне на мен ми напомняше на западна Сърбия или Карпатите. Свикнали сме да гледаме балкана в централната му част, където е стръмен и висок, а тук беше хълмисто с бели върхове и обширни пасища. Много красиво и приятно за окото. Регионът има голям потенциал за развитие на туризма, но явно вече няма хора които да го развиват.
В магазина се натъкнахме на някакви наденици, които като ги опечеш добиват консистенцията и вкуса на кренвирш.
В похваления от две места Хан Мадона опитахме торлашка кухня - на Дамян му сервираха две кюфтета, като едното беше за котките наоколо (леко вмирасано), децата ядоха боб чорба, в която бобът беше загадка, дамите ядоха супа от коприва със сирене в нея, аз ядох овчарска салата със шпеков салам, пак шпеков салам и кисели краставички имаш в специално приготвените и дълго чакани пилешки дробчета по торлашки (всъщност си бяха по селски с добавка на тези странни за това ястие продукти), хапнах и качамак, той поне беше на ниво.
Пещера Венеца е облагородена през 2012 г., осветлението е светидоидно и цветно, за пръв път ми дадоха каска за влизане в пещера, имаше защо, влизането в пещерата си заслужава, ако имате път към село Орешец, отделете един час. Влизането в пещерата е на всеки кръгъл час.
От трите манастира Клисурския ни хареса най - много.
В Леденика може би всеки е ходил, новото е новия път до пещерата, пак се влиза на кръгъл час, без почивен ден. Улиците във Враца също са преасфалтирани, преди години беше някакъв ужас. До Леденика ни препоръчаха да хапнем в почивната станция на АЕЦ - има табели, мястото е добро. Имаше страхотна мъгла, но от терасата при ясно време се виждала цялата панорама надолу към Вратцата.
На връщана отново минахме през дефилето, просто от Враца няма накъде, почти нямаше никакво движение, спокойно и разбито беше и околовръстното на София, по Тракия също нямаше движение.
В дефилето на отиване и на връщане спряхме да хапнем и за кафе на Пещерата - заведението на входа на Темната дупка. Ресторантът е нов, няма спомен от старата кръчма, на много високо ниво откъм обслужване и хигиена, с добро обслужване и вкусно меню.
Дамян снима вкл. и с екшън камера, дано да пусне някоя снимка или клип.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 3 часа