Land Rover форум

Форум на клуб "Ленд Ровър приятели - България"
Дата и час: 19 Май 2019, 17:55

Часовете са според зоната UTC + 3 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Съединител td5
МнениеПубликувано на: 08 Май 2019, 13:55 

Привет колеги. Наближава времето за смяна на съединенителя и не знам как да го избера. Има доста богат избор, като този например:
https://rimmerbros.com/Item--i-LL1082HDPS
Не знам трябва ли да сменям маховика, като доста майстори казват, че според тях още не е за смяна. Също така четох из разни английски форуми и там казват, че смяната на маховик се прави на две смени на съединителя. Моля за съвет при избора си и за читав майстор в Пловдив. Благодаря предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Съединител td5
МнениеПубликувано на: 08 Май 2019, 16:19 
Аватар

Моят се предаде по Великден. При натиснат педал има една вибрация/тресене на двигателя, която се предава и по педала. Според мен маховика задира по феродовия диск. Може би вилката е дефектирала от това зверско натискане. Не го карам, за да не се предаде окончателно, а днес поръчах всичко от Айлънд 4х4, за момента дават най - добрите цени.
Принципно като работеше нямаше други симптоми освен тежък педал на съединителя, което означава уморена диафрагма на притискателния диск. Знаех, че е за смяна още преди година. Освен това ми свири и месинговата втулка в коляновия вал, в която лагерува опашката на вала на скоростната кутия.
Аз ще сменям всичко: маховик, фрикционен диск, притискателен диск - комплекта на Валео, лагер, вилка, анджакламите по вилката, щифта на долната помпа, втулката, опорите/монтажите на разпред. кутия, семеринга на коляновия вал. Ще се свали и картера, за да се смени „златния болт“ на маслената помпа, ще се смени и гарнитурата на картера, моторното масло и двата филтъра на маслото. Има и малък ремонт на разпред. кутия.
Частите са скъпи, но колата е на 20 години и на километража пише 233 000 км., т.е. време му е. За сравнение мой близък сменя съединител на дизелова Зафира 2007 г. и е дал повече пари.
В Пловдив ще ползвам сервиза, който винаги ползвам - СНТ Моторс на бул. Източен (бившата Мототехника). Там са сменяли съединител на Д2 ТД5, т.е. знаят кое как, пак на същото място ми смениха и съединителя на Д1 300тди.
Работата е трудоемка и не е евтина, затова и сменям всичко, за да не се наложи след време заради някой спестен чарк пак да се свалят две скорстни кутии и два кардана и това което е спестено от части да се даде и отделно от него да се даде и за работа.
Маховикът може да е здрав сега, но да се предаде след 30 000 или 50 000 км. и цялото упражнение се прави наново.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Май 2019, 16:50 

И аз от там си взех окачването с допълнително чарколяци и съм доволен. Само не разбрах кой е този "златен болт" и защо се сменя. Иначе семеринга на коленовия вал не ми тече и му се чудя. Лагер се двоумя усилен или обикновен на Ленд Ровер. Ще съм ти благодарен да споделиш за работа колко взимат защото на две места ми споделят около 250-300 лв, което не знам малко ли е или много.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2019, 09:06 
Аватар

250-300 лв. е добра цена.
Златният болт е болта който стяга зъбното колело към ротора на маслената помпа. Понеже няма шпонка или нещо друго което да държи колелото към ротора при разхлабване на този болт помпата губи обороти и от там .... ремонтът става златен. Впоследствие от ЛР мажат болта с осигурител/лепило (така се продава и новия) и проблемът е решен.
Моят семеринг тече, имам капка отдолу на камбаната където е ревизионния отвор.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2019, 14:00 

Бих бил благодарен ако ми изпратиш part N на този болт за да го поръчам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2019, 14:33 

Мисля, че намерих въпросния болт. Но от тук следва, че трябва най добре и аз да сменя въпросния семеринг и съответно гарнитура на картера, така и така ще се сваля. Гледам, че има ремонтни коплекти от гарнитури и семеринги и не знам само семерин и гарнитура или още семеринги ще трябват.... баси филма хаха

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2019, 16:10 
Аватар

ето го https://www.island-4x4.co.uk/pump-bolt-genuine-lyp101400-p-4680.html

Филм е, аз поръчах комплекта гарнитури и семеринги за блока, защото има всичко, а винаги се пропуска по нещо и понеже смених всичко по главата, сега ще сменя и всичко по блока.
Всъщност няма да се сменят уплътненията по масления охладител и групата около двата маслени филтъра - тях ги смениха като сваляха главата и семеринга на коляновия вал отпред, той ще се сменя един ден като сменям демпферната шайба.
Просто използвам случая, че ще се сваля камбаната, а и семеринга на колянове вал (задния) контактува с картера.
Колата е 20 годишна, ако искам да разчитам на нея, трябва и да се погрижа за нея.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Май 2019, 16:59 

Ами ще влизам в тоя филм и аз значи. Ходих в сервиза който спомена и ми направиха добро впечатление момчетата там.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Май 2019, 15:51 
Аватар

Моите чарколяци днес пристигнаха вкъщи :shock: Фед Екс ги докараха по въздуха до София и оттам до тук изцяло без пари. Като се прибера ще видя дали всичко е пристигнало и може би още тази седмица камилата ще влезе в бокса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Май 2019, 06:51 

Успех с ремонта. Мойте части ги получавам с "гъбко" и плащам 2лв на килограм. Надявам се да споделиш как е минало всичко след ремонта.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Май 2019, 09:46 
Аватар

Куриерът си свърши работата, ама англетата пак нещо хитреят 8-)
Комплекта съединител - притискателен диск и фрикционен диск са опаковане в кутия без никакви надписи, т.е. производител неизвестен, а е поръчан комплекта на Валео. Маховикът е в кутия на Валео, той друг не може да бъде, просто няма производство на двумасов маховик за ТД5 от друг производител.
Комплекта „долни“ гарнитури беше в насипно състояние - двата семеринга на КВ са добри, задният е оригинален, предният - Кортеко, гарнитурата на картера - свободно стояща без опаковка и без надпис по нея, останалите гарнитурки и О - пръстени - бритпарт, беърмач и олмейкс (сбирщайн), а комплектът е поръчан за ОЕМ. Ако на някой му трябва нещо - да свирка, аз няма да ползвам целия комплект. :idea:
Комплектът филтри този път е много „марков“ въздушен и роторен - МАН, горивен и маслен - МААЛЕ, доволен съм.
Лагера за съединителя - НСК мейд ин Джапан.
Вилката и другите анджаклами - бритпарт.
Комплекта гарнитури за разпред. кутия - ЕАС, изглеждат добри.
Стойките/опорите на разпред. кутия - оригинални.
Поръчах и капак за кутията, да видим с оригинална гарнитура и капак дали пак ще сълзи. Капакът има съвсем фин ръб от вътрешната страна, който явно се мачка при прекалено стягане на болтовете.
Поръчах и медните шайби за кръстачката на центр. диференциял - бритпарт, ще се сменят и те, нали ги извадихме на стружки :oops: .

Ще се опитам още тази седмица да го вкарам в бокса, ако не стане, остава за другата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2019, 11:26 

Аз определено се спях на този
https://rimmerbros.com/Item--i-LL1082LOFPS
Надявам се да е качествен и да се сменя скоро. На пръв поглед е по-скъп, но в него има и болтове и усилен лагер което го прави, като цена същата ако си поръчам по отделно всичко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2019, 13:02 

Този комплект е с плътен маховик - не ти го препоръчвам - получват се едни дразнещи вибрации които ще те побъркат много бързо, а и колата става с една идея по-мудна на ниски обороти.
Ако е за "гората" - тогава става (и без това всичко останало ще дрънчи и вибрацията няма да ти пречи) а и като го вкараш в обороти - ще ги държи по-добре от стандартния ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2019, 13:34 

За плътните четох, че имат тази характеристика, но тук пише двумасов - Dual Mass Flywheel, явно бъркам нещо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Май 2019, 14:01 

Ами да, пише го в заглавието на продукта, ама на "картинката" и в описанието се говори за плътен:
Цитат:
LOF Clutches has worked to develop the best Solid Mass Flywheel kit for the Td5 Discovery and Defender. We have engineered this product to give no nasty vibration which is a first on the Land Rover Td5 market!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 3 часа